MENU
Тема: Вимова й правопис прикметників із суфіксами –ськ-, - зьк-, -цьк-.
Мета: Вчити дітей утворювати і правильно вимовляти прикметникові форми із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-. Навчати учнів визначати суфікси в прикметниках, пояснювати їх написання в мовленні, утворювати з власних назв прикметники за допомогою суфіксів. Розвивати вміння складати речення з поданих слів, пояснювати правила при написанні, закріплювати уміння каліграфічного письма, розвивати зв’язне мовлення учнів. Виховувати шану і повагу до минулого нашого народу, до наших предків, прививати любов до своєї країни, до вивчення рідної мови, до традицій.
Обладнання: Таблиця до теми, карта України, вислів «Козацькому роду – нема переводу», картки для самотійної роботи, портрети козацьких гетьманів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку 
I. Організація класу.
1. Привітання.
2. Вірш.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
в країну казкову, країну чудову,
де ми досконало вивчаємо мову.
У нас незвичайна й нелегка мандрівка стежками нашої рідної мови, під час якої ви повинні показати себе знавцями української мови, своєї Батьківщини. Тож в путь, четвертокласники.
3. Складання девізу уроку з «розсипаних слів»:
навчати, Добре, знати, хто хоче все, того.
- Хто з вас хоче багато знати?

II. Актуалізація знань учнів.
1. Прослуховування вірша П.Тичини «Про Україну пам’ятай».

У всьому світі - кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна – єдина –
Це наша славна Україна.
Не забувай Шевченка спів .
Про году славу козаків.
Не забувай, що ти дитина
Землі, що зветься Україна.
- Про який народ йдеться у вірші? ( Український).
- А як ще називали мужніх українців? (Козаками). 

Иван Степанович Мазепа 
20 березня 1639 — 21 вересня 1709 
гетьман Війська Запорозького обох сторін Дніпра 
представник самостійницької партії, меценат, 
об'єднувач Гетьманщини, 
укладач козацько-шведського союзу 

Кирило Григорович Розумовський 
18 березня 1728 — 9 січня 1803 
останній голова Гетьманщини, 
реформатор, російський генерал-фельдмаршал. 

Петро Конашевич (Сагайдачний) 
1570, Кульчиці — †10 березня 1622, Київ 
старший, Гетьман. 

2. Каліграфічна хвилинка.
Кк Рр ор ом ць ер ду рід
Козацькому роду – нема переводу.
(Пояснити, знайти прикметник, визначити відмінок).

3. Звуко-буквений аналіз: українська.

4. Вибірковий диктант (виписати прикметники у сполученні з іменниками, визначити відмінок). Знайти прикметники – антоніми. Навести свої приклади.
На білому світі, на чорній землі
Є мова у квітів, є мова в землі.
Є мова у бджілки, в метелика й клена.
Є мова в калини, у річки й стежини.
Та тільки тому, хто цурається рідної мови,
Не промовлять вони ані слова.

3. Робота біля дошки (вставити пропущені букви, пояснити).
Д.ректор, п..десят, чита.я, ро.малював, бе.межний, сі.ю, матір.ю, радіс.ю.

ІІІ. Вивчення нової теми.
1.Утворити прикметники від іменників.
Київ                Україна              Вінниця
Чернівці          Кавказ               Бар
- Позначити суфікси, пояснити їх правопис.

2. Робота з підручником.
Вправа 236. с. 118. «Козацькі могили». Показати на карті України Вінницьку, Рівенську і Волинську області. Визначення і запис на дошці і в зошитах прикметників з суфіксами – ськ-, -цьк-, - зьк- в три колонки.
- Ось це відомі козацькі гетьмани (портрети).
3. Робота над правилом с. 119.
У суфіксах – ськ, -зьк, -цьк- завжди пишеться знак м’якшення.

4. Вправа 238. с. 119.

ІV. Фізкультхвилинка.
5. Від іменників, що в дужках, утворіть прикметники із суфіксами, запишіть словосполучення. Прикметники розберіть за будовою:
(море) берег; (село) школа
(гора) річка;

6. Робота з деформованим текстом (по рядах).
Скласти речення, записати і підкреслити прикметники.
1. Я, мову, в, солов’їнім, щебетанні, українську, чую.
2. Подільським, пісня, над, радісно, краєм, дзвенить.
3. Туристи, дубом, під, зупинилися, на, велетенським, відпочинок.

V.Закріплення вивченого.
1. Як пишуться суфікси - ськ, - зьк, - цьк.

2. Робота в парах.
Вибіркове письмо. Виписати прикметники з суфіксами - ськ, - зьк , - цьк.
Чисту мову українську я чую в солов’їнім щебетанні.
У музеї ми побачили козацькі шаблі.
Весняні хліборобські роботи відірвуть хазяїна від млина.
Сусідський хлопчик показав нам дорогу.
З морського берега тягне прохолодою.
Микола переміг на юнацьких змаганнях з шахів.
Туристи зупинилися під велетенським дубом на відпочинок.
Учні збирали лікарські рослини в полі і в лісі.
Доярки поспішали на тваринницьку ферму.

3. Гра «Хто більше знає?»
Доберіть до кожного прикметника різні іменники.
Лікарські…, подільський…, українське…, гірська….
4. Робота в групах. Скласти сенкан.
1) група Україна
2) група село
3) група мова

VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
- Що нового вивчили на уроці?
(Кожен учень у «мікрофон» говорить одне слово-відповідь).
- Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?
Швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, вірші.
- Якими прикметниками?
Повчальний, цікавий, незвичайний, неповторний.
- Чи цікава була мандрівка?

VІІ. Домашнє завдання
С. 119 правило, с. 119 вправа 240.