MENU
Українська мова (4клас)
Тема: Підсумковий урок по темі: «Іменник».
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника. Формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови, визначати рід, число, відмінок іменників. Розвивати увагу, пам'ять, усне зв'язне мовлення, бажання добре вчитися, уміння доводити правильність думки, навчати самоконтролю; виховувати працьовитість, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: Репродукція картини «Зима», чарівна скринька
фішки з іменниками, казкова рукавичка, лісові звірі, таблиця зі словами, сигнальні картки.
Хід уроку
I. Оргмомент.
Девіз: На уроці підсумковім
       Треба дружно працювати. 
       Щоб змогли на всі питання 
       Відповіді повні дати.
- Отже, урок у нас підсумковий по темі «Іменник».
- А що таке іменник?
II. Каліграфічна хвилинка.
- Прочитати склади, написати.
- Які слова можна з них скласти?
Сс Тт жин сні ки хо ти
Сніжинки тихо...
Доповніть речення. Запишіть, виділіть граматичну основу. Знайдіть іменники, визначте їх відмінок.
III. Повторення та узагальнення знань про «Іменник».
1. Творча робота.
-Доповніть ряд іменників:
Заметіль (завірюха, хуга, пороша, хуртовина,віхола...) 
-До якої частини мови належать ці слова? 
-Складіть і запишіть речення з одним із слів-синонімів. 
-На які групи поділяються іменники? (Істоти, неістоти).
2. Вибірковий диктант:
Варіант-1: Виписати іменники - назви істот; 
В-2: Виписати іменники - назви неістот;
В-3: Виписати власні іменники;
В-4: Виписати загальні іменники.
Дніпро, білка, ліс, дятел, сніжок, Оленка, лось, зима, синиця, Шевченко, Петрик, вітер, подвір'я.
3. Число іменників. Дидактична гра «Подай сигнал».
Окуляри, руки, грибок, санчата, м'яч, небо, сонце, мороз, сніг, лижі, рукавички. (Учні подають сигнал картками «Однина», «Множина»).
4. Диктант-гра.
-Запишіть іменники, які є в першому куплеті пісні «Морозець».
(Морозець, щічки, валянки, шубки, рукавички.) -Визначте їх число.
-Доберіть спільнокореневі слова до слова «морозець».
5. Зоровий диктант.
Ясен, заєць, олень, сніжинка, ведмідь, зошит, школа.
- Скласти речення із зимовим словом, визначити відмінок
даного слова.
6. Самостійна робота по варіантах (біля дошки).
Варіант-1
Подані іменники записати в місцевому відмінку однини: горох рука книга муха
Варіант-2
Подані іменники записати в орудному відмінку однини: молодь честь любов матір
7. Списати, ставлячи іменники у потрібному відмінку:
Зимового ранку діти зібралися на шкільному (подвір'я). Білою (ковдра) укрив землю сніг.
8. Фізкультхвилинка. Дидактична гра «Рукавичка».
- Зібрати у рукавичку її жителів і визначити їх рід.
9. Робота з підручником. Вправа 220 (по завданню).
10. Дидактична гра «Чарівна скринька».
Діти називають іменники, визначають їх відмінок і
опускають фішку у шкатулку:
на дорогах, з гордістю, біля сина, з матір'ю, на землю, на сосні.
IV. Підсумок уроку. Репродукція картини «Зима».
- Що хотів показати художник?
Зима - красуня, біла чарівниця! 
В ній стільки дива-дивного, краси! 
І сніїу білого нанесено по вінця, 
І віхол, і хурделиць голоси... 
А сонце блисне, всюди заіскриться, 
І сніг заграє барвами всіма. 
Така чарівність навіть не присниться, 
Це все чаклунка, білая зима!
- Зберіть і запишіть з картини слова, які відповідають на питання: хто? що? Переможцем буде той, хто запише найбільше слів. Скласти за змістом картини розповідне, окличне речення.
- Чи сподобався вам урок?
- Що запам'яталось?
V. Домашнє завдання. Написати твір «Чарівниця-зима».